garciaj06
garciaj06 garciaj06
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

A six-pack of sports drinks cost 4.20. what is the price per drink?

Respuesta :

greerm64
greerm64 greerm64
  • 19-11-2020

Answer:

.70 cents

Step-by-step explanation:

Just divide $4.20 by 6. Hope this helps! God bless.

Answer Link
addinewby
addinewby addinewby
  • 19-11-2020
to find unit rate divide 4.20/6 to get 70 cents

hope this helps and please mark brainliest
Answer Link

Otras preguntas

a car dealer gained N400 on a sale, which was equivalent to 8% profit. what was the cost price
Excell Computers promptly shipped two servers to its biggest client. The company profits RM5,000 on each one of these big systems. The shipping worker randomly
NEED HELPIf events A and B are independent, what must be true? a.P(A|B) = P(B) b.P(A|B) = P(A) c.P(A) = P(B) d.P(A|B) = P(B|A)
Compare and contrast :1. Directed graph and indirected graph 2 Weighted and unweighted graph ​
who found microsoft, amazon, and netflix?
HLP MEEEEEEEEEthe A's in the Similar Postulate stand for _________.
what is the dot product of vectors​
Which sentence is an example of first-person narration?O A. "Guess where I'm going?" Martin's sister said, as she ran out of thehouse.B. "Where are you going?"
Is Faraj legally required to pay this additional amount in this case? Melissa Faraj owns a lot and wants to build a house according to a particular set of plans
The United States was involved in the Korean War and the Vietnam War because...