Keirireyws Keirireyws
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Caleb buys a two-pint bottle of juice for $4.48. What is the unit rate of the
cost of the juice per fluid ounce?

Respuesta :

zadokpanunto zadokpanunto
  • 19-11-2020

Answer:

0.14

Step-by-step explanation:

Not sure if this is what you are asking but, 2 pints is 32 ounces. So if you want juice per ounce then you divide 4.48/ 32 which gets you: 0.14. Sorry if this is not what your are looking for.

Answer Link
vibessslol21 vibessslol21
  • 19-11-2020
The answer is 0.14! that’s the answer to this question! Hope this helps you
Answer Link

Otras preguntas

collect data (in decibels) of 10 different things in term of loudness. Arrange the data in ascending order & find mean, median & mode for the same.
write two irrational numbers between 1 and 2
does the equation x^2+y=1 define y as a function of x
A jar contains five red marbles and three green marbles. A marble is drawn at random and notreplaced. A second marble is then drawn from the jar.1) Find the pr
What is the magnitude of the electric field at a point 0.0075 m from a 0.0035 C charge?
100 rational numbers can be inserted  between 2 and 7? give your views on this statement
The base of a right prism is a square with edge 4 . The volume is 128 . The height is ?
what is the wise fool?
4y-12x+8=0; Solve for y
what is a personal narrative essay?