queenoreos9 queenoreos9
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Marcus had $21 to spend on two posters. After buying them he had $13. How much did each poster cost?

Respuesta :

yahyajan033 yahyajan033
  • 19-11-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Each poster cost $4 because $21 - $13 is $8 and you said he bought 2 posters so $8 divided by 2 is $4

Answer Link

Otras preguntas

help me on this question
782,341,693 what digit is in the ten thousand place?
The total mass of two packets of fruit is 10.5 kg. One packet of fruit is 3 kg lighter than the other. Find the mass of the heavier packet of fruit.
sarcasm is an example of what irony
The antonym of unimportant that is 7 letters and starts with "c" or "d."
In what ways was European colonization of the new world promoted by national conflicts in Europe? (APUSH)
Please help What is the main idea of this excerpt? A. Citizens vote against thr proposed system. B. Americans are less responsible than citizens from other coun
Your text states that, "women whose menstrual cycles have stopped for 12 consecutive months are considered to have entered menopause." this phrase offers a(n) _
PLZ SOS HELP HELP HELP
What is the answer for x. x/2=9