kawaiicosplay kawaiicosplay
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples. *

Respuesta :

FlamingBlossom101 FlamingBlossom101
  • 19-11-2020

Answer: The answer should be 1.5.

Step-by-step explanation:

$6 divided by 12 is .5... Multiply .5 by 3, seeing as 1 pound = $.5

Answer Link
mbladzik
mbladzik mbladzik
  • 19-11-2020

Answer:

$.5

Step-by-step explanation:

hope this helps y'all

Answer Link

Otras preguntas

If a 2424 percent increase in the price of Cheerios causes a 2727 percent reduction in the number of boxes of cereal​ demanded, the price elasticity of demand f
length of a laptop 35 millimeters or 35 centimeters.
What is the purpose of the California Invasive Plant Inventory?
Which of the following is the best explanation for speed? * O The amount of time it takes an object to move. O How fast an object moves, O What direction the ob
"Which of the following is correctly punctuated? As you may know, information chips are already encoded in the visas of people who need them for work, travel
Trey bought 18 packs of cola. Each pack had 8 cans. He drank 7 of the cans. How many cans are left?
Prove the identity (cot x sin x)(sec x – cos x) = sin^2x
Define the upper mantle and the lower mantle as well give both the thickness and temperature
You randomly draw a marble from a bag of marbles that contains 777 blue marbles, 222 green marbles, and 111 red marble. What is P( not draw a blue marble)
Describe three risks or disadvantages of nuclear power.