rawrxd1224203
rawrxd1224203 rawrxd1224203
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Milan bought 13 pounds of rice for $7. How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

loganr1042
loganr1042 loganr1042
  • 19-11-2020

Answer:

$1.86

Step-by-step explanation:

You would do 13/7 which is 1.85714... which when rounded to the nearest hundredth is 1.86

Hope this helps!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 19-11-2020

Answer:

About $0.54 per pound

Step-by-step explanation:

7  ÷  13 = 0.538461

Answer Link

Otras preguntas

if a recipe for cookies calls for 3/4 of a cup of sugar, and you want to quadruple the recipe, how many cups of sugar will you need?
Which one of the following examples is a sentence fragment? a. jim seems angry. b. i am leaving tomorrow. c. racing is fun d. running in the woods.
Scheherazade was a real person. True False
Where is the majority of Canada’s oil found?
Samuel visited an ecosystem. he found that the weather is very hot and dry, the entire land is surrounded by sand, and the plants that have thorns with fleshy l
Koji is installing a rectangular window in an office building. The window is 8 2/3 ft wide and 5 3/4 ft high. The formula for the area of a rectangle is A=bh
What is the perimeter of a rectangle if the shorter side is 5x+4 and the longer side is 0.5x+3
What is 12x divided by 12? (Answer can not be a decimal.)
what is the volume of a rectangular prism length 12ft height 14ft width 17ft
Solve for c: 6/15 = 2/c