bdeanna74 bdeanna74
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jacob bought some bulbs for a total of $18. The cost of each bulb was $3. How many bulbs did Jacob buy?

Respuesta :

mimimanore0970
mimimanore0970 mimimanore0970
  • 19-11-2020

Answer: He bought 6 light bulbs

Step-by-step explanation:

If you multiply $3 times 6 it would equal $18 ( I suck at explaining sorry lol)

Answer Link
hamleryp hamleryp
  • 19-11-2020

Answer:6

Step-by-step explanation:

Ver imagen hamleryp
Answer Link

Otras preguntas

Which piece of writing is least likely to use alliteration? A) tongue twisters B) advertising C) songs D) traffic regulations
Can anyone help me please I will mark Brainliest
Which two sentences describe the effects of the Louisiana Purchase on the United States? 1.The large cost of the purchase led to financial problems for the US g
Where was the Bering Land Bridge located?
To paint a sunset, Tran makes a shade of orange paint using 5 drops of red paint for every 8 drops of yellow paint. If Tran uses 15 drops of red paint, how man
What is the fraction 2 over 3 written in decimal form!!!!!!!!!
explain how the structures of the cell work together to provide energy for the cell to grow and reproduce include nucleus, cell membrane and mitochondria ,chlor
Which of the following statements must be true about this diagram? Check all that apply. A. m<3 is greater than m<2 B. m<4 is greater than m<1 C.
calculate the perimeter of an equilateral triangle which has a side of 14cm
You buy a saguaro cactus 4 ft high and it grows at a rate of 0.4 inches each year. express its height in inches, h, as a function of time t in years since the p