s5210795 s5210795
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 3 oranges for $2.79. How much would it cost for 4 oranges?

Respuesta :

brandon24152
brandon24152 brandon24152
  • 20-11-2020

Answer:

$3.72

Step-by-step explanation:

Divide $2.79 by 3

$0.93 is the price of one orange

$0.93 times 4 is $3.72

Hope this helps!

Answer Link
missy92541 missy92541
  • 20-11-2020
Divide 2.79 by 3 and you get 0.93 then times that by 4 you get your answer = 3.72
Answer Link

Otras preguntas

Your family opens a small buffet restaurant. They spend $5000 to buy new dining tables and kitchen supplies. They spend $200 per day on food and utilities. They
Find the first 4 terms and the 10th term, 2n-1
what is the answer to this equation 7x+13
A term is a constant, a variable, or a ___ of numbers and variables.
superstitious belief to meteor​
2x^2 -19x + 2 = -10x
what is the correct order of waste through the renal and urinary systems?
Yu Yan makes a wall hanging from a piece of fabric. For the first part, she cuts off of the length of the original piece of fabric. For the next two parts, she
The Gettysburg Address given by Lincoln was just 272 words and took 2 minutes and 17 seconds. In comparison, the "I Have A Dream" speech given by Martin Luther
a criticism of the social-cognitive perspective has been that it overestimates the importance of unconscious factors in personality. is inconsistent with resear