3lli0t
3lli0t 3lli0t
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate.
$1.32 for 12 ounces
The unit rate is $ 0.11:___ ounce​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-11-2020

Answer:

1.21

Step-by-step explanation:

Since we know that $1.32 is 12 ounces all we need to do is figure out how much is in each ounce which is "0.11", so this means for each unit equals to "0.11" so

0.11 x 11=1.21 ounces

Answer Link
jackscally79 jackscally79
  • 20-11-2020

$1.32 for 12 ounces

$0.11 for 1 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

During periods of economic growth, an increase in consumption causes companies to make_____ goods and services. a. the same b. fewer c. more
all else being equal, a study with which of the following error ranges would be the most reliable? A. 7% B. 12% C. 17% D. 2%
Find the product. (y^2)^5 · y 8
What tension exists between the young couple at the beginning of the story? Nnaemeka wants to wait to be married until he can convince his father to give his bl
As 390 g of hot milk cools in a mug, it transfers 30,000 J of heat to the environment. What is the temperature change of the milk? The specific heat of milk is
Write an algebraic rule to describe the translation P(–8, 6)
Explain how you could use the construction tool or a compass and straightedge to create a line segment that is twice as long as
Which word is masculine? el día la gratitud la decisión la certidumbre
Who is William Murray Hamm?
A basket contains 6 pieces of paper numbered from 1 to 6. A hat contains the letters A, B, and C. If a blindfolded person picks a number and a letter, what is