kiing1234 kiing1234
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 ice cream cones cost $8.25 dollars how mush d 2 ice cream cones cost

Respuesta :

tremfacey
tremfacey tremfacey
  • 20-11-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

$8.25/3=2.75

2.75=1 ice cream cone

2 ice cream cones=2.75+2.75

2 ice cream cones=5.50

your welcome

Answer Link

Otras preguntas

hat kind of wound occurs when the skin scrapes against a hard surface and tiny blood vessels break in the outer layer of the skin? A. abrasion B. avulsion C.
What happens within the food web in the weeks that follow the eruption? Be detailed!
types of personality disorders, except
What are the scientific factors for time machine?
I didn’t understand this question please help
A toll-free consumer information line answered 105 of 120 questions in one day. What is the daily success rate of the information line? ​
Your transponder is inoperative. In order to enter class b airspace, you must submit a request for a deviation from the
A student records the feather colors and beak shapes of every bird observed in a park. Which kind of data is the student recording? O A. Qualitative O B. Quanti
Imagine you are a city employee tasked with identifying homes with a potential mosquito hazard created by disused swimming pools in palm springs. Which of the s
j + (-6); j = -3 “evaluate each expression for the given value”