salazarbrandy093
salazarbrandy093 salazarbrandy093
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?

Respuesta :

238627 238627
  • 20-11-2020

Answer:per pound would cost 2.50 and for nine pounds it would cost 22 dollars and 50 cent

Step-by-step explanation:

750 divided by 3=250 just add your point were before five and 7.50 plus 7.50 equals 15 plus 7.50 equals 22.50

Answer Link

Otras preguntas

how can paleontologists help us understand the past
why did foreign powers treat the US government under the Articles of Confederation with scorn?
Find the circumference of the circle 30m. use 3.14 for n
Find the circumference of the circle 30m. use 3.14 for n
what are three important types of forces
Find the circumference of the circle 30m. use 3.14 for n
Why did the Berlin Conference occur?
what are three important types of forces
Which of the objects is living or nonliving: Bacteria, virus, moss, you, a lemon seed, the air, bread, lettuce and rocks?
what was the major events that led the British to defeat