havan3245
havan3245 havan3245
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

A half of a pound of fudge cost$5.72,what is the unit rate per pound

Respuesta :

zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 20-11-2020

Answer:

$11.44

Step-by-step explanation:

Since half a pound of fudge costs $5.72, then you just have to multiply by 2

5.72 x 2 = 11.44

So one pound of fudge costs $11.44

Hope this helps :)

Answer Link
holaid022a
holaid022a holaid022a
  • 20-11-2020

Answer:

I think it's $1.39 per ounce.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need help pleaseee):
Glomerular filtrate comprises of water, glucose, amino acids and creatine. Which among the above are reabsorbed actively and rapidly by blood?
which of the following is an anesthetic that would be commonly stockpiled and used during a disaster
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!
Why would Haemon, in particular, be so conflicted about the disagreement between Antigone and Creon?
que es la radicasion ​
If DNA read A-T-T-A-C-G-G-C-C what would the RNA read? Why is DNA replication important?
A) El pretérito expresa una acción que ya________.B) El copreterito expresa una acción que no han______ y terminan en aba o___. no se que sigue :<QUE SIGUE?
Determine the missing card value that will result in a product of -324. -6 3 -9
Evaluate Square root b2 - 4ac when a = 1, b = -6, and c = 9.