ibarysuazo
ibarysuazo ibarysuazo
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

At Star Market, you can buy 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint?

Respuesta :

lillygreeneyes1001
lillygreeneyes1001 lillygreeneyes1001
  • 20-11-2020

Answer:

$4 per pint

Step-by-step explanation:

Take $12 and divide by 3 pints.

:)

Answer Link
fswaahy fswaahy
  • 20-11-2020

Answer: x= 12/3

Step-by-step explanation:

The answer to your problem is $4.00 per pint

Answer Link

Otras preguntas

when did city states unite ?
What does the character Everyman suggest about the common English person of the time period?
How do cells work together?
Estimate the quotient to the nearest whole number by using compatible numbers. 14.991 divided by 5.3 =
A remote controlled car is moving in a vacant parking lot. The velocity of the car as a function of time is given by v= [5.00 m/s – (0.0180 m/s2)t^2 ]i+[2.00 m/
which topic do biologists ask questions about and study using scientific process
State constitutions based their bills of rights on what English document
Find unit rate 3 apples have 285 calories
How many repeating digits are in 41/11
For four consecutive days John scores were 2 points higher than the previous day. His final score was 4. How many consecutive days do you know Jon's Golf scores