Xtrz104
Xtrz104 Xtrz104
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, Bob notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?

Respuesta :

cmgam3r
cmgam3r cmgam3r
  • 20-11-2020

Answer:

five ounces is 31 cents. one ounce is about 6 cents, however this is not entirely exact

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which diet component raises cholesterol levels more?​?
High speed electrons emitted by an unstable nucleus are called __________.
In what parts of North America did the Mound Builders live?
Why did hitler never attacked switzerland?
A peregrine falcon can fly 332 kilometers per hour. How many meters per hour can the falcon fly?
what does it mean to have your own business "server" for website
Which phrase best defines summary
At which layer of the tcp/ip model are virus scanners and secure coding used as control measures? a. application b. host-to-host c. network d. physical
Find the radius of a circle with an x-intercept of -2 if the circle’s center is (2,3) on a coordinate plane. 5 25 16 9
what is the surface area of a square pyramid with a base of 12cm and a slanted height of 8cm?