famousskiid
famousskiid famousskiid
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, a big bag of candy costs $13.50 for a 5
pound bag. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Brainly4LifeNoCap
Brainly4LifeNoCap Brainly4LifeNoCap
  • 20-11-2020

Answer:

$2.70 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
merry73
merry73 merry73
  • 20-11-2020
$13.50:5=$2,7 so it costs $2,7 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Is this a function or Not a function A. Yes, it is a function B. No, it is not a function
Explain the difference between a producer and a consumer. Then, explain the differences among an herbivore, carnivore omnivore, detritivore, and decomposer.
The graph shows the distribution of energy in the particles of two gas samples at different temperatures, T1 and T2. A, B, and C represent individual particles.
5) Changes in the Constitution are called a.treaties b.executive agreements c.basic legislation d.amendments
How was Dr. Martin Luther King Jr. a great embodiment of the phrase "KINDNESS MATTERS"?*
X^2+9x+14=0 solve by factoring
i want to know about Sino-Japanese War
The term unalienable rights in the american declaration of independence refers to rights that.
Transversal problems with equations level 1 (6x+10) (10x+10)
Which event occurs after erosion of Earth’s surface? A:Surface material breaks down into smaller pieces. B:Very dense particles settle faster than low-density p