lataviatorres lataviatorres
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

.6.PS-7
Marco needs to buy some dog food. At the nearest store, 3 bags of dog food cost $11.25. How
much would Marco spend on 2 bags of dog food?

Respuesta :

ragedawgyt
ragedawgyt ragedawgyt
  • 21-11-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

Divide the 11.25 by 3 (since there are 3 bags) you should get 3.75 now multiply the 3.75 by 2 (since marco need 2) and you get 7.50

Answer Link

Otras preguntas

what's the square root of 9
Two lighthouses flash their lights every 20 seconds and 30 seconds respectively. Given that they flash together at 8 p.m, when will they next flash together?
To avoid risks associated with tornadoes, lightning, and hurricanes, in the United States you should steer clear of
Sam is 5 years old. His older brother, Tom, is three times as old as Sam. When Sam is 20, how old will Tom be?
What is the difference between domain and range?
You want to produce a scale drawing of your living room, which is 21 ft by 28 ft. If you use a scale of 5 in. = 7 ft, what will be the dimensions of your scale
find value of x and y 2.) 4x+13y=40 4x+3y=-40
Write an equation in standard form for: A circle with center (0,0) passing through (-3,4).
solve this system of equation by substitution-2x-y=-95x-2y=18
If the radius of a circle is increased by 100%, then the area is increased by: (A)100% (B) 200% (C) 300% (D) 400% (E) none of these