Wads
Wads Wads
  • 16-10-2016
  • Mathematics
contestada

Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries ?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 16-10-2016
1 lb = 16 oz

4.00 per lb = 4.00 per 16 oz
4.00/16 = 0.25 per oz......so its 25 cents per oz
Answer Link

Otras preguntas

How can Newton's laws be used when addressing the motion of objects?
the length of a line segment is [tex] \sqrt{20} [/tex] and its endpoints are (5,1) and (x,-3). What is the solution set for x?
The width of David's tent is 5 feet the length is twice the width. David's rectangular air mattress measures 3 feet by 6 feet. If David puts the air mattress in
ak - r = on, for k please help
Evaluate the expression without using a calculator.ln* square root of e^4 - square root of lne^4
Show a way to count from 170-410
Name one way the biosphere interact with the atmosphere
on a baseball diamond , the  distance from home plate to the pitchers mound is 60.5 feet. from the pitchers mound to second base is 66.8.
how to write 820.681 in expanded form
what ended the french and Indian war