Human0
Human0 Human0
  • 16-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for this?

What is the unit rate for this class=

Respuesta :

izaakrivera
izaakrivera izaakrivera
  • 16-10-2016
.4 because if you divened it then you'll get your answer which is .4 for 40 cent per pound
Answer Link
Sumin
Sumin Sumin
  • 16-10-2016
Note: To find how much it is for 1 pound.

Divide $2.00 by 5: 2/5 = $0.40/lb

$0 cents per pound.
Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE! What is a prose?
there are 140 legs on a planet zids have 5 legs and zods have 7 legs h=how many soulutions are there
Why did general grant adopt the total war strategy?
Please Help!!! In the compound republic of America, the power surrendered by the people is first divided between two distinct governments, and then the portion
What does the notation Rr mean to geneticists?
What changes did the Mongols bring to China
Enzymes only work with specific substrates because each substrate?
Tickets to a school dance cost $4 and the projected attendance is 300 people. For every $0.10 increase in ticket price, the dance committee projects that attend
A school has 1,200 students.if 65% of the students are girls , how many girls attend the school
Which statement best describes the role of decomposers? A) They convert carbon dioxide and water to glucose. B) They break down organic compounds into products