ssthnlhcbh ssthnlhcbh
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Sean is buying 9/16
pound of tea at a tea shop. The cost of tea is $24 per pound.

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 12-01-2022

The cost of 9/16 pounds of tea is $13.50.

How to determine the cost of 9/16 pounds of tea

In order to determine the cost of 9/16 pounds of tea, the cost of a pound of tea would be multiplied by 9/16 pounds.

Cost of 9/16 pounds of tea = 9/16 x 24

= $216/16

= $13.50

To learn more about multiplication, please check: https://brainly.com/question/3385014

Answer Link

Otras preguntas

what is the slope of the linear function?
Find the length of the arc of a circle of diameter 4 meters subtended by a central angle of π radians.
CAN SOMEONE PLEASE HELP. IM ABOUT TO FAIL MY CLASS AND I NEED THIS!! ASAP ILL GIVE U BRAINLIST PLEASE HELP :CRY:
Write an equation of the line below.
I CAN USE FACTS ABOUT THE ANGLE SUMOF TRIANGUSTO SOLVE PROBLEMS Can some one pls help me
Which set of ordered pairs could be generated by an exponential function? A. (-1,-1/2), (0, 0), (1, 1/2), (2, 1) B. (-1, 1), (0, 0), (1, 1), (2, 8) C. (-1, 1/2
a coin is tossed 3 times find the probabbity that it land on head exactly once is?
ne lesson. on 3 4. Paragraphs 13-17 Question Write: What do Jerry's reactions to the boys in paragraphs 13-17 suggest about him?
Please help me out here :o I can give brainly and 10 points
which may be benefit of inflation?