hutchenshutch
hutchenshutch hutchenshutch
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Twelve waters cost $9. How many can you buy with $3?

Respuesta :

26ldreibelbis
26ldreibelbis 26ldreibelbis
  • 16-12-2020

Answer:

4 bottles of Water

Step-by-step explanation:

First, we need to find how much each water costs. So, I created this equation below.

9/12=?

The answer to the equation is .75, or 75 cents.

So, we can now make yet another equation to find the amount to buy with 3 dollars.

3/.75=?

The answer to that equation is 4.

Thus, the answer is 4 bottles of water.

Answer Link

Otras preguntas

Paris hires Donald to mow her lawn tomorrow for $50.00. She states she will give him the money tomorrow when he shows up. He never shows up, but Steve, Paris' n
Gatsby attended school at Select one: a. no where b. Princeton c. St Olaf d. Harvard
Which of the following is a significance of the brain-lesioning process?
Despite its emergence in the 1970s, when did soul music become a significant part of Brazilian music and Rio's social scene?
In wonder, how was Jack treated by the students when he returned to school in January?
The author's purpose in writing this piece is to- A. Tell a story about three children and their adventures. B. Teach the reader about the animals living around
Find different types of examples of evidence in the text "Mars Can Wait. Oceans Can't" by Amita Etzioni and explain how it supports the claim. ​
Name one solution to racism JHG sees present in that last city?
What is 1/3 of 178?
What's the lateral area of the following cone? a. 110.02 cm² b. 55 cm² c. 511.23 cm² d. 189.75 cm²