Yadieli Yadieli
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 gatorades costs $4.50. What is the price per Gatorade?

Respuesta :

hrobin4
hrobin4 hrobin4
  • 16-12-2020

Answer:

27

Step-by-step explanation:

4.50*6

Answer Link
mathwiz58 mathwiz58
  • 16-12-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

Given that a pack of 6 Gatorades costs 4.50, simply divide 4.50 by 6.

4.50/6=0.75

Thus, $0.75 is your answer.

(Please Mark Brainliest.)

Answer Link

Otras preguntas

11/12 x 4/5 hhhhhhhhhgffjcyjctigt
Insert > or < between each pair of numbers to create a true inequality statement
what field do many students in Honduras go into after they graduate high school
Rome fought _____ wars against Carthage for commercial supremacy, known as the Punic Wars. One Two Three Four
The process of seeking facts that will lead to the truth is called _____. study research intuition
What's the word that describe, anything that departs from normal or usual?
A rectangular shaped garden has a perimeter of 66ft and area of 216ft. Find the dimensions
A radio station requires DJs to play 2 commercials for every 10 songs they play.What is the unit rate of songs to commercial?
Find the circumference of the circle with a radius of 39 in terms of p. a. 156 b. 39 c. 1521 d. 78
Jack baked 38 biscuits. he can store them in boxes of 10 biscuits or as single biscuits. what are all of the different ways Jack can store the biscuits?