heardlaquanda74 heardlaquanda74
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mr . Jack sold 13 pounds of grapes at his grape stand . The grapes sold for 2.28 per pound .

How much did mr . Jack receive for the grapes he sold ?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 16-12-2020

Answer:

$29.64

Step-by-step explanation:

Multiply the number of pounds by the unit price.

13 lb * $2.28/lb = $29.64

Answer Link

Otras preguntas

_____ occur early in the sleep cycle during non-rem sleep and are characterized by a state of panic. a. narcoleptic fits b. nightmares c. apnea episodes
Suppose that a weight on a spring has initial position​ s(0) and period P. ​ s(0)= 1in ;p=0.8
After Russia fell to the Communists in 1917, the Red Scare enveloped America after one nation also fell to Communism and one nearly did fall. What were these tw
Does anyone know the answer to this question
Name of the method used to start a thread execution?
nelly bought a computer for $400. it was on sale for 20%. what was the original price?
10 hours decreased by 6 hours
plz answer ASAP a rectangular prism has a length of 12 in, a width of 5 in, and a height of 4 1/4 in. the prism is filled with cubes that have edge lengths of 1
In 1973, in roe v. wade, the supreme court employed a(n) ________ test.
3. Pedestrians using guide dogs or white canes with or without a red tip must be given ________________. A. help while crossing a street B. the right-of-way at