xzayvionward123
xzayvionward123 xzayvionward123
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use this unit rate to find the price of 3 pounds of bananas.

Respuesta :

russellali
russellali russellali
  • 16-12-2020

Answer: 4.47

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How much Ca3(PO4)2(s) could be produced in an industrial process if 55.00 g of CaCl2 in solution reacted completely with sufficient Na3(PO4) (aq)
True or false: Interest expense and income tax expense are considered general and administrative expenses and, therefore, are included on the general and admini
What type of verb mood is used in the sentence? Where is the key to your house? Your answer: Indicative Interrogative Imperative Subjunctive Conditional
Along with consumer-goods names like Nike or Coca Cola, the world’s most valuable brands include high-tech representatives such as Intel, Hewlett-Packard, IBM,
Antidiuretic hormone (ADH) increases a.water reabsorption in the collecting tubule of the kidney. b.urinary output. c.sodium reabsorption in the distal tubule o
In which direction would you travel from Rome to misenum
help me please:)))))))
Electric heater wires are installed in a solid wall having a thickness of 8 cm and k=2.5 W/m.°C. The right face is exposed to an environment with h=50 W/m2°C an
What are all the answers of MEMORIES OF A FORMER MIGRANT WORKER on commonlit?
10-ounce package of cashews costs $8.11, and a 16-ounce package of cashews costs $12. ​a. What is the cost per ounce for the 10-ounce package of cashews? ​