ruiznaydelis
ruiznaydelis ruiznaydelis
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

which unite rate is the lowest price per ounce?
choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49
choice B: 40 ounces of petato chips for $4.79​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 17-12-2020
3.49/25 = $0.14 per ounce
4.79/40 = $0.12 per ounce
Choice B has a lower price per ounce
Answer Link

Otras preguntas

which substances dissolves in pure water and produces a solution that is a good conductor of electricity? 1) CaCl2 2) C6H12O6 3) N2 4) O2
How did nationalism and imperialism go together as powerful ideas in the early 20th century?
The sum of two prime numbers is 85. What is the product of these two prime numbers?
18(5−3w) =___? More on the way
Julian bought 3.9 liters of cranberry juice, and Jay bought 8.74 liters of apple juice. the mixed the two juices togather, and then poured them equally into 2
18(5−3w) =___? More on the way
Find y when x=15 if y=6 when x=30
what did Joseph ii have written on his epitaph?
Republicans argued that high tariffs would
What decimal is 1/10 of 0.08?