adrianlangaster adrianlangaster
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

The store sells 6 pounds of apples for $6.00. Tina wants to buy 2 pounds of apples. How much would 2 pounds of apples cost?

Respuesta :

810230
810230 810230
  • 17-12-2020

Answer:

$2.00 i think ???

Step-by-step explanation:

beat me up if it's wrong !

Answer Link
lupita0870
lupita0870 lupita0870
  • 17-12-2020

Answer: $2.00

Step-by-step explanation: each pound is $1.00

Answer Link

Otras preguntas

What are the factors of 5000 that add up to 20?
A wheel has a diameter of x inches and a second wheel has a diameter of y inches. The first wheel covers a distance of d feet in 100 revolutions. How many revol
Red-eyed tree frogs a. are green and do photosynthesis, so they do not need to eat or drink. b. are not frogs, because frogs never have red eyes. c. live in ban
The height (in meters) of a projectile shot vertically upward from a point 2m above ground level with an initial velocity of 24.5m/s is h=2+24.5t-4.9t^2 after t
33 is 90% of what number
Explain why $64,480 per year and $1,240 per week are equal rates.
Many economists believe that since resources are scarce and since human desires cannot all be -------, a method of ------- is needed. (A) indulged . . apport
How did Charlemagne blend Roman, German, and Christian traditions? In the early middle ages.
How to solve systems of equations: 4x+5y=11                                                     2x+6y=16          show steps plz
If an object travels at five feet per second, how many feet does it travel in one hour?