k5risonjB1rynes k5risonjB1rynes
  • 20-10-2016
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $5 and four erasers. you spent a total of $25. how much did each eraser cost?

Respuesta :

Beccaboo183
Beccaboo183 Beccaboo183
  • 20-10-2016
25/5=5     5*4=20      20+5=25  each eraser cost 5 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-10-2016
(25 - 5) divided by 4
20/4 =5
so each eraser cost $5.
Answer Link

Otras preguntas

List two ways on how professional sports officials can be held accountable for match fixing in South Africa
450 students and 35 teachers were going on an outing they took maxis each of which can hold 25 person how much maxis did they need to hire​
A popular brand of pen is available in 5 colors and 3 writing tips. How many different choices of pens do you have with this brand?
PLS HELP ASAP THANKS ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS PLS ASAP
You have just arranged for a $1,760,000 mortgage to finance the purchase of a large tract of land. The mortgage has an APR of 7.6 percent, and it calls for mont
Helpppppppppppppppppppp
5. According to Carl Jung, which archetype is at the center of personality, making up the consciousness, ego, and unconscious mind? A. Shadow B. Self C. Adoles
A certain brand of coffee comes in two sizes. A 12.3-ounce package costs $2.99. A 33.9-ounce package costs $8.74. Find the unit price for each size. Then state
Show that [tex]\frac{5+2root3}{2+root3}[/tex] can be written as 4-root3
The circles are _____. collinear sequential concentric congruent