harrischeyenne harrischeyenne
  • 18-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Jack bought 150T-shirt for $1920 from a factory.
Calculate the cost price for one T-shirt

Respuesta :

jdanz531
jdanz531 jdanz531
  • 18-01-2021

Answer:

$12.80

Step-by-step explanation:

1920÷150

Answer Link
PureBeauty
PureBeauty PureBeauty
  • 18-01-2021

Answer:

Mrs. Jack bought 150 t-shirts for $12.80 each

1920 divided by 150 is 12.8

Step-by-step explanation:

     May I have brainiest I'm trying to level up!

             </3 PureBeauty

Answer Link

Otras preguntas

in which book word demography is used for first time​
How does interphase prepare cells for mitosis
Non fiction aims to instruct and inform true or false
How do CFCs cause ozone depletion? How do CFCs cause ozone depletion? Ultraviolet radiation breaks down CFCs, molecules containing chlorine. Chlorine then break
A distance of 2 kilometers is equal
what is the purpose of transcription? A. to copy the nucleotide in DNA B. to form RNA molecules from DNA C. to produce a nucleic acid sequence from an amino aci
An Unexpected Celebration Part A How does the author's description of Ava at her Not-So-Sweet-Sixteen party affect the text? A. It creates humor by explaining a
Distinctions between Earth’s crust and mantle are based on: a. rock types b. chemistry c. seismicity d. all of the above
In which area of the neuron is an action potential initially generated?
An unknown substance has been shown to have weak covalent bonds. Which of the following is most likely a property of this substance? A. high pH B. high c