puddinann52 puddinann52
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Halibut is $29 a pound .one portion is 6oz. How much does it cost to make one portion

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 19-01-2021
It would be 10.87 because there is 16oz in a pound so 29/16= 1.8125 so 1.8125= 10.875

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

Sarah y yo ____ estudiantes de español. son soy somos 2. Los mapas ____ del profesor. son somos es 3. Marcelo, ¿de dónde ____ usted? eres son es 4. ¿Y tú, quién
Who selects the electors to represent each state in the Electoral College?
List and describe the main functions of the lobes and the human brain
3x + 2 = x + 4(x + 2).​
Which substance is a reactant in photosynthesis? O O A. Glucose B. Nitrogen O C. Carbon dioxide O D. Oxygen
Paul had a job during his summer vacation. He earned $8.75 per hour. He worked 20 hours per week for 8 weeks. How much money did Paul earn?
George Jefferson established a trust fund that provides $170,500 in scholarships each year for worthy students. The trust fund earns a 4 percent rate of return.
Two people are playing tug of war. One person pulls to the right with 32 N (Newtons) of force. The other person pulls to the left with 37 N of force. How strong
What is 11/15 - 3/20
Find the value of tan(sin^-1(½)) a. sqr3 C. sqr3/3 B. -sqr3 D. -Sqr3/3