tudf5p7wfw tudf5p7wfw
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? $2.49 for 3 waters or $5.67 for 7
water’s

Respuesta :

lilylock32
lilylock32 lilylock32
  • 20-01-2021

Answer:

the second choice

Step-by-step explanation:

Answer Link
m3m3 m3m3
  • 20-01-2021

Answer:

5.67 for 7 waters

Step-by-step explanation:

2.49/3= 0.83

5.67/7= 0.81

0.83>0.81

The 7 waters is cheaper

Answer Link

Otras preguntas

Write the Number with the same value as 28 tens
3 complex problems that simplify to 1/4
The goals of the American Revolution were most influenced by
Estimate the difference 625-248
evalua cada expresion si a=10 b=4 c=8 3b^2+c
need help on number 18
In the hydrologic cycle, water evaporates into the atmosphere. It then condenses and falls to the ground as precipitation. How can the water return to the atmos
2:3 14:21are these ratios equivalent
What was Dekawanida's Idea to share to the five tribes So he could make rhe Iroqupi Confedracy
The sum of two numbers is ten. Using x to represent the smaller number, translate "the difference between twice the larger number and negative twenty" into a va