qtt13 qtt13
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 9-pound bag of candy costs $6.12. What is the unit price?

Respuesta :

bexwhite2610
bexwhite2610 bexwhite2610
  • 20-01-2021

Answer:

6.12/9 = 0.68

1 pound = 0.68

Answer Link

Otras preguntas

Write an expression that has two terms. Your expression should have a variable and a constant.
Express 3/4 in sixty fourths and 3/8 in thirty seconds. Show how to find the answers plzz
How do lines of latitude and longitude help people find location on Earth?
Suki split five dog treats equally among her six dogs. Which fraction represents this division.
A duplicated chromosomes consist of two _____ ______ held together by a _______.
4.082 rounded to the nearest hundredth
if 4 bags of corn can feed a herd of cows for 6 days, how many bags will feed the herd for 9 days ?
What medical advances happened during the Abbasid Caliphate ?
Which words in the sentence form the participial phrase? Young children participating in sports develop strong social skills. a. Young children b. participatin
Which commercial mode of transportation was not included in the transportation revolution of the 19th century?