Username00191234723 Username00191234723
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

7 lbs of dog food cost $6.30. What is the unit price? 20 points-

Respuesta :

katiegarduno13 katiegarduno13
  • 22-01-2021

Answer: 9 cents

Step-by-step explanation: 6.30 divided by 7 is 0.9

Answer Link

Otras preguntas

Which set of polar coordinates describes the same location as the regular coordinates (-5,0)? A.(5,90) B. (5,0) C.(5,180) D. (-5,270)
How are the graphs of the function f(x)= square root 16^x and g(x)=3 square root 64^x related
Find the solution set for the following equation. -√x = 5these are the optionsa. {-25}b. {25}c. Ø
How to create a conditional frequency table
How does the structure of The Great Fire reinforce the central idea that individuals’ mistakes contributed to the size of the fire?
Martha wants to rent a car for a week and to pay no more than $130. How far can she drive if the car rental costs $94 a week plus $.12 a mile?
Dinosaurs emerged during what time period
Nineteen and twenty please and thank you!
The given line segment has a midpoint at (−1, −2).What is the equation, in slope-intercept form, of the perpendicular bisector of the given line segment?y = −4x
What section on a food label can be used to determine the percentage of vitamin value?