The shelter buys food for the animals in large quantities to save on cost. The 80 cans of cat food currently on hand were purchased for $124.00. What was the unit cost or cost per can of cat food?
$__ per can

Respuesta :

1.55 per can. Just divide 124.00 by 80 = 1.55

Otras preguntas