emmacakes29
emmacakes29 emmacakes29
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cierra spent $3.48 on a dozen donuts. Find the
unit rate. (The cost for ONE donut!)

Respuesta :

carlos149
carlos149 carlos149
  • 19-02-2021

Answer:

0.29

Step-by-step explanation:

One dozen = 12

12 donuts for 3.48

3.48/12 = 0.29 per donut

Answer Link

Otras preguntas

Frank needs to fill juice-cups for his little sister's birthday party. There are 35 juice-cups and each juice-cup holds 12 fluid ounces. The juice comes in 1-ga
if three points are coplanar,are they collinear?? True or False
Why is macbeth upset when he sees Malcolm's army carrying branches from birnam wood
If triangle ABC is similar to triangle DEF, which statement is true about the two triangles?
How many grams of Sodium carbonate (Na2CO3) contain 1.773x10^17 carbon atoms?
Which of the following factors does NOT help predict future oil production? a. changes in technology b. the cost of obtaining fuels c. the number of oil refi
In 1955, Malcolm McLean named his new shipping company __________.
Consider Group 5A elements: nitrogen, phosphorus, and arsenic. These elements show an increase in their atomic numbers. Which element has the highest ionization
Which of the following compounds would have the lowest melting point?.
Question 4 (Multiple Choice Worth 3 points) (01.08 LC) Which type of activity can help a person burn more fat? Strength training Cardio Stretching Weight lift