OceanWaters
OceanWaters OceanWaters
  • 20-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 8 model airplanes cost $24, what is the unit price of the model airplanes? The unit price of the model airplane.​

Respuesta :

randomuser777 randomuser777
  • 20-02-2021

Answer:

3 dollars per airplane

Step-by-step explanation:

24/8 is 3, where 8 is airplanes and 24 is cost in total

Answer Link

Otras preguntas

A candy store wants to create a mix of two hard candies. One is priced at $5.45 per pound, and the other is priced a $7.33 per pound. How many pounds of the $7.
What is 321 over 100 in simplest form?
(10ac-x)/11=-3 solve for a
Who took care of Zeus when Rhea python him in a cave?
how do you do decrease 280 by 95%
Ayana bought a cibtsiber of peanuts. She gave 1/5 of the peanuts tie vibe sister and 3/4 of what remained to another sister. She kept the rest tie herself. What
What is the solution to the following system? -2x-y=1 -4x-2y=1
Ten is no more than four times the sum of twice a number and three.
randy has two 28 pound blocks of ice for his snow cone stand. if each snow cone requires 2/3 pound of ice, how many snow cones can randy make
Which of these is a demonstration of a chemical change?  A.ice melting into water  B.wood becomes charred and black from burning  C.water evaporates from a suga