sambillybob91 sambillybob91
  • 21-02-2021
  • Mathematics
contestada

a 3 lb bag of apples for $2.99 or a 5 lb bag of apples for $4.99

Respuesta :

evcox
evcox evcox
  • 21-02-2021

Answer:

theyre the same

Step-by-step explanation:

if we round 2.99 to 3.00 and 4.99 to 5.00, than theyre both $1 per pound

Answer Link

Otras preguntas

How do you add degrees, minutes and seconds?
Provide an appropriate response. 39) Find a set of 7 scores that has the same mean but a smaller standard deviation than the set {65, 71, 77, 80, 82, 90, 96}.
Find the length x in the triangle. Express your answer in simplified radical form. Side 1=10. Side 2=8. Side 3=x
true or false, there is no solution to the systems of inequalities shown belowy<3x+5y>-x+4
The product of 2 consecutive odd numbers is 63. What is the larger number?
Can you solve for V in the equation, 6(6v+6)-5 =1+6v?
What is the slope called if zero is on the numerator or top of the fraction?
How many subsets does the set {1, 2, 3} have?
How do I convert radians to degrees? Is it pi/180 or 180/pi? I get them confused! Thanks
The sum of two numbers is 92. One fifth of the first number added to one half of the second number is 34. Find the two numbers.