Rau4lieBari Rau4lieBari
  • 16-11-2016
  • Mathematics
contestada

A grocer has two varieties of tea; one that is $3 per kg and one that is $4 per kg. how many kg of each should the grocer mix in order to obtain 20 kg of a mixture worth $3.25/kg?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-11-2016
the answer is 5 per kg in the tea's so it's going to be $4 dollar tea
Answer Link

Otras preguntas

According to the Blank______ market school of thought, companies can improve the foreign exchange market's estimate of future exchange rates by investing in for
Which of these expressions are rational numbers, and which are rational numbers? Select either rational or irrational for each expression
What is one way in which black argues in something against the majority opinion
What is the product (4s+2)(5s^2+10s+3)
What is the message or theme of the movie Cinderella?
what is health informatics?
Is it that (doesn’t) mean nothing or that (don’t) mean nothing ?
Which of the following events/trends is most associated with the excerpt from the quota law?
(Correct Answer Will Get Brainly!) Denzil is trying to figure out how to measure the length of his driveway. He needs to use metric units. Should he use centime
What is the product (4s+2)(5s^2+10s+3)