avalovely
avalovely avalovely
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

A pizza parlor charges $8 per pizza plus $0.65 per topping. Which equation can be used to find the cost of a pizza that costs $11.25?

Respuesta :

haleyk999 haleyk999
  • 16-03-2021

Answer: divide

Step-by-step explanation: do 11.25 - 8 then divide the reminder by 0.65

Answer Link
isaiahjohnson453
isaiahjohnson453 isaiahjohnson453
  • 16-03-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

(11.25-8)/.65

Answer Link

Otras preguntas

The start menu is avilable to you no matter what you doing in Windows XP
what is the appropiate customary unit to measure a paper clip
Help!!!!!??? Don't get it at all
What are quadrants ?????????
what is a 3 dimensional figure with 3 rectangular faces and 2 triangular faces please help me
anggota panitia sembilan
the genetic material appearing like a thread in the nucleus is known as
Which sentence is correctly punctuated? a. Wasps, ticks, and mosquitoes, are pests I hope to avoid when camping. b. Wasps ticks and mosquitoes are pests I hop
24 cups in how many quarts
find the solution to the system of equations by using graphing or substitution y=2x-1 and y=x+3