DaAbaudiestey DaAbaudiestey
  • 16-11-2016
  • Mathematics
contestada

Between $4.40 for 20 oz of cereal and $3.68 for 16 oz of the sane brand eitch is the better buy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-11-2016
The better buy is $4.40 because it costs only 22 cents per ounce while $3.68 costs 23 cents per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Write an equation in point-slope form for the line that has a slope of 98 and contains the point (9,−5).
I really don’t know how to answer this and it is due tomorrow
A spring is compressed so that it has 7.2 J of elastic potential energy. A 0.3 kg ball is placed on top of the spring. a. When the spring is released, what vel
#12: A train left Philadelphia at 8 AM on July 1st. It traveled 2,864 miles to Portland, Oregon, arriving at 9AM on July 4th. What was the average rate of chang
If m/DEC = (12x-3), m/BCE = (7x-26), and m/DAE = 72°, find each angle measure.
NEED AN ANSWER ASAP!!!!!!!!!! Old World (Europe, Africa, and/or Asia) Political: Short-Term Effect : Political Long-Term Effect : Economic Short-Term Effect :
Which statement about 56 – 34 is true? A The least common denominator is 6.The least common denominator is 6. B The difference is a whole number.The difference
Por que no toda la luz blanca o amarilla es igual ?
Rashad asks if protests work. How does Berry explain them?
En un restaurante al finalizar una semana de jornada laboral, se contabilizo una pérdida de 153 platos entre hondos y tendidos. Si la razón entre platos tendido