melaniemartinez073
melaniemartinez073 melaniemartinez073
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ex 4) Find the unit price for 6.5 pounds of apple for $12.95.
Is Ms. Chen correct? Explain your answer.

PLS HELO ASAP

Ex 4 Find the unit price for 65 pounds of apple for 1295 Is Ms Chen correct Explain your answer PLS HELO ASAP class=

Respuesta :

lbakradze996
lbakradze996 lbakradze996
  • 16-03-2021

Answer:

No Ms Chen is not correct and the price is $1.99 per pound

Step-by-step explanation:

Ms Chen is not correct because she did the division wrong. She was supposed to divide the price by the pounds but she divided the pounds by the price. The correct way of doing this would be dividing $12.95 by 6.5 which gets you 1.99230769 but since this is money that rounds to $1.99 per pound

Answer Link

Otras preguntas

OLIVIA GOES TO EGYPT AND SAW A MODEL OF TRIANGLE PYRAMID. SHE ENLARGED IT USING A SCALE FACTOR OF 1.2. WHAT IS THE AREA AND PERIMETER. THE BASE IS 8 AND THE SI
inflation risk is the prospect of
An important philosophical idea during the Enlightenment was that
A gust of wind blowing east pushes against a ball. When will the wind do work on the ball?
enter the value of p so the expression 5/6 - 1/3n equivalent to p(5-2n)
Which of the following statements are true as a block of ice melts?The temperature of the ice/water system increases.Heat energy enters the ice/water system.The
If you are eating a hamburger, it is an example of a consumer eating another consumer. a) true b) false
What is being compared in the following similie? The noise of a door slamming came from downstairs and reverberated through the house loudly like a gunshot that
in the story names/nombres what are julia Alvarez's dreams
The first step in developing a pro forma income statement is to: