schoolpop8292 schoolpop8292
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

Amella bought roast beef for $6.85 per pound. Find the total cost Amelia bought 4
pounds of roast beef.

Respuesta :

linhmai36
linhmai36 linhmai36
  • 16-03-2021

She bought $27.40 worth of roast beef.

Answer Link
Jumpmen230
Jumpmen230 Jumpmen230
  • 16-03-2021
$6.85/pound
Each pound is $6.85 so we need to find how much she will pay if she buys 4 pounds correct.
So $6.85x4 =$27.4 or $6.85+$6.85+$6.85+$6.85=$27.4
Total cost for 4 pounds
$27.4
Answer Link

Otras preguntas

According to "Perseverance," who can expect to enjoy the "ripe gold ears" mentioned in the first stanza? A. All those who are good and pure of heart. B.
Violence is a normal step in the grieving process. True or false
a species that naturally lives in an ecosystem
Solve problem 3t-7=5t then 6t is
An explanation for 168 divided by 5.6
the periodic table is based on an element's
Which should be calculated first to solve this story problem? Marta has had a health club membership for 5 weeks. She goes to the health club 6 times a week.
Mrs. Whatsit says, “And if something does go terribly wrong it won’t matter whether we ever get back at all.” What does this quote mean?
Which property says that if the same value is subtracted from both sides of a true equation, then the resulting equation is also true?
the ernie canal connected Albany on the Hudson with