lovelypeaches1227 lovelypeaches1227
  • 16-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought 3.5 pounds of turkey that costs $5.50 per pound. How much did you spend ?

Respuesta :

smarts61
smarts61 smarts61
  • 16-03-2021

Answer:

5.50 per pond

3.5 pound

3.5 × 5.50

$19.25

Answer Link
aaanonymousss
aaanonymousss aaanonymousss
  • 16-03-2021
Hey!! The answer is $19.25

We need to multiply 5.50 and 3.5

5.50•3.5 = 19.25

Hope this helps!! :)
Answer Link

Otras preguntas

QUICKKKK 20 points !!! The future of American’s labor force lies in ___. Innovation Creativity Production Services Factories
1.) When the simulator is in the region north of 66 1/2 degrees (arctic circle), which of the following describes the length of day during Summer? The sun just
A bike regularly sells for $150. it is reduced 15%. What is the sale price?
What is the difference between “you-messages” and “I-messages”?
When Martin Luther King Junior took his campaign for justice to the north what did he discover were the major problems there
what is the geographic theme of region
As America mobilized for war this group of people became more important than ever before to industrial production.
how do you stay hydrated ​
Will give BRAINLIEST for correct answer!! Josh have a positive number of Red, Yellow, Blue and Green sweets. Given that 4/5 of the sweets are Yellow and 1/6 of
Water resources include water contained in oceans and seas. Please select the best answer from the choices provided T F