kminnick60 kminnick60
  • 18-03-2021
  • Mathematics
contestada

two packages of rice cost the same amount. Which is the better buy? 12 ounce or 400 grams

Respuesta :

GeorgeFocus
GeorgeFocus GeorgeFocus
  • 18-03-2021

Answer:

400 grams

Step-by-step explanation:

12ounce= 340.19 grams approximately

So,its best to buy the package that weighs 400 grams

Answer Link

Otras preguntas

The isosceles triangle has a perimeter of 7.5 m. Which equation can be used to find the value of x if the shortest side, y, measures 2.1 m?
Which ratio is not equivalent to 48/64 ? A.2/3 B.6.8 C.12/16 D.45/60
Pupils at a scholl either arrive by bus,car or on foot. 3/10 walk and 1/3 come by bus. What fraction come by car?
Pupils at a scholl either arrive by bus,car or on foot. 3/10 walk and 1/3 come by bus. What fraction come by car?
Which part of a light microscope focuses light onto the specimen through the lens?
Mark the statements that accurately describe Teresa of Avila. A. She was a Spanish nun who inspired many Spaniards. B. She founded more than a dozen new c
whats the percent increase form $15 to $27
mrs gannon is having her class make winter decorations using pine cones. If each decoration needs 11 pine cones and mrs gannon has 18 student in her class. How
How many grams of KClO3 are needed to produce of 4.26 moles of O2? 2 KClO3 2 KCl + 3 O2 a. 348 g b. 136 g c. 174 g d. 522 g e. 783 g
where do the light-independent reactions of photosynthesis occur?