melaniemartinez073
melaniemartinez073 melaniemartinez073
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Muhammad Amanullah buys 4 apples for $1.12.
At the same price, how many apples can he buy for $2.52?

A-5
B-6
C-7
D-8
E-9

Respuesta :

rifatspotify rifatspotify
  • 19-03-2021

Answer: E) 9

Step-by-step explanation:

1.12/4 = 0.28

2.52/0.28 = 9

Answer Link
dessidaryll
dessidaryll dessidaryll
  • 19-03-2021

Answer:

9

Step-by-step explanation:

To find how much each apple costs, you have to divide the price by how many apples he brought.

1.12/4 = 0.28

Each apple costs $0.28

Now, you have to divide 2.52 by 0.28.

2.52/0.28 = 9

He can buy 9 apples at the same price with $2.52.

Answer Link

Otras preguntas

The product of X and 7 equals 28
Impeachment power is a check Congress has over __________.
President Roosevelt called December 7, 1941, “a date which will live in infamy.” Which of these definitions is the best meaning of the word “infamy”? celebratio
What does local acceleration mean?
What major landforms and bodies of water are located in the southeast region
What is 0.294 divided by 3? Can you please show me the work for it?
in direct democracy who votes on government policy
A truck is carrying grapefruit juice, passionfruit juice and peach juice bottles in a ratio of 1 : 2 : 4. If there are 1139 peach juice bottles then how many
what does 11 to the 3rd power equal
Rename each decimal as a percent: 0.03 0.3 0.045 and 0.49 Would really appreciate the help!