SwagsSwags123 SwagsSwags123
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE CLICK ON THIS IMAGE I NEED HELP

PLEASE CLICK ON THIS IMAGE I NEED HELP class=

Respuesta :

jelanisuarez10 jelanisuarez10
  • 19-03-2021

Answer

36 pies

Step-by-step explanation:

to find out how much one pie costs we divide the profit made by the number of pies sold, or p/n = cost of 1 pie

from this we can conclude that 1 pie = $4

to find how many pies were sold we just plug back into the equation

so: $144/n = $4 and from this we get 36 pies

Answer Link

Otras preguntas

The cell is capable of regulating gene expression in a variety of situations and environments. Valid reasons for a cell to regulate gene expression include its
what is the name of Li1S
Research paper on abroad education
how to add two binary numbers together (preferably 45 or under words)
It takes approximately one second for light to travel from the moon to earth suppose there was a large mirror on the moon now a bright light flashes on earth ho
HELPPP PLEASE I NEED IT BY TODAY!!!!!!!
Find the distance between the points (3,10) and (3,5)
Why did government officials want to relocate Native Americans to the West? - What was the Trail of Tears? - Why did the state of Georgia want to relocate the
The document is below.
Keiko will run less than 25 miles this week. So far, she has run 12 miles. What are the possible numbers of additional miles she will run?Use t for the number o