23elizabetholusoji 23elizabetholusoji
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

Fruit-O-Rama sells dried pineapple for $0.25 per ounce. Mags spent a total of $2.65 on pineapple. How many ounces did she buy

Respuesta :

dauyds
dauyds dauyds
  • 19-03-2021

Answer:

2.65/.25= 10.6oz

............

Answer Link
spencerbugg119 spencerbugg119
  • 19-03-2021

Answer:

10.6 Ounces

Step-by-step explanation:

Each ounce of dried pineapple costs $0.25

Divide $2.65 by $0.25

2.65/0.25=10.6

Mags bought 10.6 oz.

Answer Link

Otras preguntas

What is 7.5% of 225? 110 is 21.1% of what number? What percent of 160 is 1? Full explantion please?
What is the ratio and rate of 5 pencils for 13 dollars?
there are 20 guests at a party. the host has 8 gallons of punch. each guests will drink 2 cups of punch. how much punch will be left over at the end of the part
What is 19/20 minus 11/20??????
20 divided by one fourth
Write out:5 less than three times a number,(use subtraction)
Change the subject of this equation to L P=2(L+B)
Which is greater 30.30 or 30.03 <,>,=
What is 5/6 minus 2/9???????
True or False Medieval manors were nearly self-sufficient