whhrtqxq7x whhrtqxq7x
  • 21-03-2021
  • Mathematics
contestada

4kg of cheese costs £10.80 how much would 3kg cost

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 21-03-2021

Answer:

£8.10

Step-by-step explanation:

Divide £10.80 by 4 to find the cost of 1 Kg, then multiply this by 3

£10.80 ÷ 4 = £2.70 ← cost of 1 Kg , then

cost of 3 Kg = 3 × £2.70 = £8.10

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 21-03-2021

Answer:

it may helps......

Step-by-step explanation:

we can solve it by unitary method....So,

Cheese (in Kg). Cost (in Rs)

4kg 10.80

3kg X

Now, 4×x = 3×10.80

X=3×10.80/4 (by transposing)

X=2.7×3

X= 8.1 Answer

Mark it as brainlist

Answer Link

Otras preguntas

Pedro is building a spice rack with 4 shelves that are each 0.55 meter long. At the hardware store, Pedro finds he can only buy the shelving in whole meter leng
How do you simplify (9x^8 y^3)^1/2
What are the different types of erosion?
What are the different types of erosion?
define judicial review
what part of speech ,inference ,and the definition of the word abominable ?
Solve for x : 2x^2+4x-16=0
solve for y: 3/4(5x-y)<3
Who wrote the dystopian novel Nineteen-Eighty-Four in which Newspeak demonstrates the heightened linguistic self-consciousness of modernist writers? a) George
Which of the following sentence containan a verb in the simple past tense ? A) Jenna has driven this route multiple times B) I was working overtime for about si