Pleasehelpme91thanks
Pleasehelpme91thanks Pleasehelpme91thanks
  • 18-11-2016
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal:$17.59 for 4 shirts or $36.12 for 9 shirts? Show your work please

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-11-2016
$36.12 is the better deal. The reason why is because if you divide $17.59 by 4 and then divide $36.12 by 9, you will find that the cost per shirt is cheaper for option two. Also if you multiply $17.59 by 2 you will find that for eight shirts it's $35.18, so just for a dollar more you get one more.
Answer Link

Otras preguntas

When a company pays its rent in advance, its balance sheet will reflect a reduction in?
The primary purpose of lines 26-28 ("the amount . . . labor") is to A) describe a process. B) highlight a dilemma. C) clarify a claim. D) explain a term.
What is the next term of the geometric sequence? 3/5, 6/5, - 12/5
The goal of the kyoto protocol, which was ratified by sixty countries in 1997, not including the united states, was to _______.
A demand-side market failure arises because it is impossible in certain cases to:__________
2/3 + 6 1/5 in simplest form
The best time to buy stock is often in the late stages of an economic downturn. question content area bottom part 1 true false
How is the noncontrolling interest in a subsidiary company calculated as of the end of a reporting period?
please help with question below
According to thamhain and wilemon, ____ is the legitimate hierarchical right to issue orders.