teetee34
teetee34 teetee34
  • 19-11-2016
  • Mathematics
contestada

trevon had $24 to spend on five pens. after buying them he had $4. how much did each pen cost?

Respuesta :

aimeec16
aimeec16 aimeec16
  • 19-11-2016
Well since he had $4 left, that would mean he spent $20. 20/5=4 so one pen was $4.
Answer Link
JonathanHagen JonathanHagen
  • 19-11-2016
$24-$4=$20 spent

$20/5 pens= $4 each.
Answer Link

Otras preguntas

Solve for a: a2-8a+12 which is the correct a.-2,-6 b.2,6. C.-3,-4 or d.3,4 for me is Ccc help pleas
What Did John Adams do to change the world
what is the road not taken?
what is the role of connotation in literature?
You are a quiz master. You have been asked to conduct a program for a video show on 'sound' . How would you begin the show . Present the beginning.
Write the expressions 3m -4n -8 as a sum. how does this help you identify the terms of the expression? identified the terms.
what is the difference between alliteration and onomatopoeia?
what is dark poetry? thanks in advance
Better view of 4 HELP PLEASE
what are 'chinese whispers'?