kyrawayland9 kyrawayland9
  • 16-04-2021
  • Mathematics
contestada

If the price of onions is $8 per pound, how much would 4.7
pounds of onions cost?

Respuesta :

mrrileyten
mrrileyten mrrileyten
  • 16-04-2021

Answer:

37.6 dollars

Step-by-step explanation:

4 pounds = 32 dollars

0.2 pound = 1.6 dollars

0.5 = 4 dollars

0.1 = 0.8 dollars

Answer Link

Otras preguntas

When working on a suspended scaffold 10 feet or higher above the working surface,or in a bucket truck or aeriel lift,what safety device should you wear?
Which sentence uses the modifier final correctly? The banker’s most final decision surprised us. The banker’s final decision surprised us. The banker’s
BRAINLIEST (if you get it correct) + 30 POINTS
Describe some of the elements of the Hopewell's trading system.
The marketing club at school is opening a student store. They randomly survey 50 students about how much money they spend on lunch each day. What is the expecte
what word is used in jamestown to describe men who had money and power?
Sharon spent $3.45 on sunflower seeds. The price of the sunflower seeds is $0.89 per pound. How many pounds of sunflower seeds did Sharon buy?
a turnip is dropped from a height of 70 meters. How long does it take to hit the ground?
what is the commerce clause?
Lisa cut a rope that was 19 meters long into 3 pieces. The first piece of rope was 6 meters long, and the second piece of rope was 4 meters long .how long was t