jap0428 jap0428
  • 16-04-2021
  • Mathematics
contestada

eshaun bought 23 pounds of sugar for 12 .
How many pounds of sugar did he get per dollars

Respuesta :

xxNMNxx
xxNMNxx xxNMNxx
  • 16-04-2021

Answer:

1.91666667 (pounds per dollar) or 1 11/12

Step-by-step explanation:

23 (pounds) divided by 12 (dollars) = 1.91666667 (pounds per dollar)

Answer Link

Otras preguntas

The atomic number of phosphorus is 15. how many electrons does it have in its 3rd shell
Select all that justify the following statement. 8•1/8+(-1)+5=5 A. Commutative- addition B. Inverse- addition C. Associative- multiplication D. Symmetric E. C
A dead body and a gun were found in a small room. the room was empty except for a small desk and a chair. the room had two windows, a closet, and a door leading
Is (2,4) a solution of -4x+7y= -8
Why did the vampire sleepwalk in his pajamas?
Fill in the blank with the correct form of the adjective interesante. Todas mis clases son __________. (HINT: singular or plural? Double check your spelling bef
When researching global business opportunities, firms must grasp the cultural, legal. economic, and _____ differences between the home country and the host coun
What musical instrument (besides the voice) was most characteristic of the baroque era?
Is food rotting a chemical change physical change physical property or a chemical property?
What type of noun refers to a group of objects