isabellawilsonn133 isabellawilsonn133
  • 17-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ellen needs new socks. Her mother can buy a package of 6 pairs of socks for $3.25 or a package of 9 pairs for $4.75. Which is the better buy?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 22-04-2021

Answer:

9 pairs for $4.75

Step-by-step explanation:

Given data

6 pairs of socks for $3.25

unit cost

=3.25/6

=$0.54 per pair

9 pairs for $4.75

unit cost

=4.75/9

=$0.53 per pair

Option B is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

list 5 countries the USA has military bases.
what message did the Boston Tea Party send to the British government​
1. What are the FOUR methods that authors might to create surprise? 2. How do characters advance a plot? 3. What do tone and voice have in common? How are they
what what country is just west of Japan ​
If you were to roll the dice one time, what is the probability it will land on a 2?
Your company manufactures two models of speakers, the Ultra Mini and the Big Stack. Demand for each depends partly on the price of the other. If one is expensiv
Diabetes mellitus type 2 can be common within a family, and yet no single gene has been identified as causing the problem, although diet and exercise habits inf
I have 4 times more homework then my brother. I have 9 more sheets. How many sheets do we have together
help d d d dd d dd d d
Helllpppppp I need it now